The Shape of Water was the big winner, taking home four awards including Best Picture.

Best Picture

Best Picture

Winner: The Shape of Water
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Fox Searchlight Pictures

Best Actress

Best Actress

Winner: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Fox Searchlight Pictures

Best Actor

Best Actor

Winner: Gary Oldman, Darkest Hour
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Focus Features

Best Director

Best Director

Winner: Guillermo del Toro, The Shape of Water
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Fox Searchlight Pictures

Best Original Song

Best Original Song

Winner: “Remember Me” from Coco, music and lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Mighty River” from Mudbound, music and lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq, and Taura Stinson
“Mystery of Love” from Call Me by Your Name, music and lyrics by Sufjan Stevens
“Stand Up for Something” from Marshall, music by Diane Warren; lyrics by Common and Diane Warren
“This Is Me” from The Greatest Showman, music and lyrics by Benj Pasek and Justin Paul

Walt Disney Studios Motion Pictures

Best Original Score

Best Original Score

Winner: The Shape of Water, Alexandre Desplat
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Fox Searchlight Pictures

Best Cinematography

Best Cinematography

Winner: Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

Warner Bros. Pictures

Best Original Screenplay

Best Original Screenplay

Winner: Get Out, Jordan Peele
The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Universal Pictures

Best Adapted Screenplay

Best Adapted Screenplay

Winner: Call Me by Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber
Logan, Scott Frank, James Mangold, and Michael Green (story by James Mangold)
Molly's Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Sony Pictures Classics

Best Live Action Short Film

Best Live Action Short Film

Winner: The Silent Child
DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us

Slick Films

Best Documentary Short Subject

Best Documentary Short Subject

Winner: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Frank Stiefel

Best Film Editing

Best Film Editing

Winner: Dunkirk, Lee Smith
Baby Driver, Paul Machliss and Jonathan Amos
I, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Warner Bros. Pictures

Best Visual Effects

Best Visual Effects

Winner: Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Warner Bros. Pictures

Best Animated Feature Film

Best Animated Feature Film

Winner: Coco
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

Walt Disney Studios Motion Pictures

Best Animated Short Film

Best Animated Short Film

Winner: Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Gunpowder & Sky

Best Supporting Actress

Best Supporting Actress

Winner: Allison Janney, I, Tonya
Mary J. Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Neon

Best Foreign Language Film

Best Foreign Language Film

Winner: A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

Sony Pictures Classics

Best Production Design

Best Production Design

Winner: The Shape of Water
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Fox Searchlight Pictures

Best Sound Mixing

Best Sound Mixing

Winner: Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Warner Bros. Pictures

Best Sound Editing

Best Sound Editing

Winner: Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Warner Bros. Pictures

Best Documentary Feature

Best Documentary Feature

Winner: Icarus
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island

Netflix

Best Costume Design

Best Costume Design

Winner: Phantom Thread, Mark Bridges
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria & Abdul, Consolata Boyle

Focus Features

Best Makeup and Hairstyling

Best Makeup and Hairstyling

Winner: Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

Focus Features

Best Supporting Actor

Best Supporting Actor

Winner: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

Fox Searchlight Pictures


Source link

Load More Related Articles
Load More By ladiadmin
Load More In Entertainment
Comments are closed.

Check Also

Kanye West accuses Travis Scott of letting Drake diss him in Sicko Mode

In another group of Tweets posted by the Yeezus rapper on Thursday night, he called out hi…